Sonntag, 1. April 2012

با سپاس از مهربانان صفحه وزین فرهنگستان

http://farhangistan.com/page.php?id=144&table=news3


مصدق پارسا - فرهنگستان

همزمان با آغاز سال نو خورشیدی و جشن‌جمشیدی نوروز، تازه‌ترین مجموعۀ شعری نادیه فضل شاعربانوی توانای پارسی‌زبان با نام «ابرها بر شانه» چاپ شد.
این کتاب که مجموعه‌یی از غزل‌های بانو فضل است در نخستین روزهای سال‌نو خورشیدی، به‌زیور چاپ آراسته شد و همزمان با آغاز بهار، در دسترس خواننده‌ها قرار گرفت.
این کتاب در شمارگان یک‌هزار به‌چاپ رسیده است و طرح‌پشتی و برگ‌آرایی آن‌از کارهای وحید عباسی است؛ این مجموعه پس از «پرنیان خیال» و «جوانه‌های سبز غزل»، سومین مجموعۀ شعری چاپ‌شدۀ این شاعر می‌باشد.
نادیه فضل شاعر و روزنامه‌نگار افغانستانی، در بهار 1345 خورشیدی در باغ نواب کابل زاده شد، دبیرستان آریانا را در کابل به‌پایان رسانید و پس‌از آن از دانشکدۀ حقوق و علوم سیاسی دانشگاه کابل، تاسمستر چهارم درس خوانده است.
وی در سال 1985 میلادی، راهی دیار غربت شد و تا کنون در شهر بن آلمان زندگی‌ می‌کند، وی سال‌ها تجربۀ کار با رسانه‌های درون مرزی و برون مرزی را دارد و در حال حاضر با رادیو صدای آلمان همکاری می‌کند. از وی تا کنون سه‌کتاب شعر «پرنیان خیال»، «جوانه‌های سبز غزل» و «ابرها بر شانه» چاپ شده است و در کنار آن‌ سی‌دی‌های دکلمۀ شعر با نام‌های «چلچراغ» و «جوانه‌های سبز غزل» دارد.
مادرِ «سهیل» و «سیاووش»، در کنار این‌که در زمینۀ ادبیات کار می‌کند و زبان و شعر فارسی را به مثابۀ یک اصل جدایی‌ناپذیر زندگی‌اش می‌داند؛ در زمینۀ حقوق زنان نیز فعالیت‌های چشم‌گیری داشته است، از مهمترین کارهای او در این زمینه‌ها می‌توان به فراخوان «سنگسار؛ آغازی برای اندیشیدن» نام برد.

Keine Kommentare:

Kommentar veröffentlichen